ARMIA POZNAŃ STRONA GŁÓWNA ARMIA POZNAŃ: Żnin - 8 schronów

Mapa.

Główna linia obrony Armii Poznań przebiegała na tym odcinku od Władysławowa n.Notecią-wzdłóż łańcucha jezior żnińskich-do jez. Wiecanowskiego. Prace na odcinku prowadziły pododdziały 26 DP od początku sierpnia 1939 r. Wykonano zasieki z drutu kolczastego, rowy przeciwczołgowe oraz schrony bojowe. We wrześniu 1939 r. nie prowadzono walk obronnych na tym odcinku, obsadzająca go 26 DP i batalion ON Żnin wycofały się w dniu 5.09.1939 r. na linię jezior barcińskich i w rejon Inowrocławia.

Schron nr 1 - na skaraju lasku ok. 500 m. na zachód od szosy pomiędzy Kowalewem i Szubinem - w pobliżu stacji benzynowej. Tradytor jednostronny.

Schron nr 1 - szalunek otworu strzelniczego.

Schron numer 1 - widok od frontu.

Schron numer 2 - otoczony polami - przy drodze na Słupy. Ok 500 m od przydroznej kapliczki w kierunku północno wschodnim (drugi lasek za linią energetyczną). Tradytor jednostronny.

Schron numer 3 - tradytor dwustronny, zasypany. Położony między szosą (tuż przy szosie) a byłym torowiskiem linii kolejowej. Na stoku górki - na północny wschód od Dąbrówki Słupskiej.

Schron numer 4 - położony wśród żwirowiska - za wsią Dobrylewo (na północ od wioski). Tradytor dwustronny.

Inne ujęcie schronu nr 4.

Wylany niedokończony schron nr 5 - przy zakręcie szosy. Na północ od wsi Wilczkowo, przy szosie na Dobrylewo - położony przy niewielkim cieku wodnym.

Schron numer 6 - tuż przy nasypie kolejowym w Żninie (przy torowisku w pobliżu nastawni) - na prawo za ul. Zamkniętą. Zasypany tradytor jednostronny.

Schron numer 7 - tradytor dwustronny w Żninie (na północ od Rydlewa), na terenie ośrodka PTTK, na wprost bramy.

Inne ujęcie na schron nr 7.

Jeszcze jedno ujęcie 7.

Schron numer 8 - bez wylanego stropu, tradytor dwustronny. Położony w pobliżu Skarbienic, na północny zachód od krzyża na rozdrożu przed Skarbienicami - w odległości ok. 300 metrów.

Inne ujęcie schronu numer 8.

Poniżej mapy (schron nr 8 - mapka w innej skali niż mapka z 1-7).

_
___